Wanneer ben je sportverslaafd?

Om gezond en fit te blijven is het belangrijk om voldoende te bewegen. Maar wanneer wordt sporten ongezond en wat zijn de gevolgen van een 'sportverslaving'?

Hoeveel je precies moet bewegen om gezond te blijven, hangt af van je leeftijd. Voor volwassenen geldt als ideaal minstens 150 minuten per week matig of zwaar intensief bewegen, verspreid over diverse dagen. Denk aan een zwemmen, een stevige wandeling en fietsen. 

Wanneer wordt sporten ongezond?

  • Als je iedere dag intensief sport, ook tijdens de vakantie en op feestdagen.
  • Als je steeds meer en langer gaat sporten.
  • Als je afspraken, feestjes of werk afzegt om te sporten.
  • Als je in paniek raakt als je een dag niet kunt sporten.
  • Als je doorsport bij een blessure.

Wat zijn de gevolgen van een sportverslaving?

De lichamelijke ongemakken zijn afhankelijk van het soort sport dat excessief wordt beoefend. Een bodybuilder riskeert bijvoorbeeld kapotte pezen en spieraanhechtingen in de knieën en schouders. Bij hardlopers gaat het mis met het kraakbeen in de enkels, knieën en heupen. Bovendien gaat het altijd maar 'moeten' sporten ten koste van sociale contacten en het leiden van een normaal en gelukkig leven.

Wat is bigorexia?

De neiging tot obsessief sporten is een aandoening die met een duur woord ook wel bigorexia wordt genoemd. Bigorexia is een erkende 'stoornis van de lichaamsbeleving': mensen die hieraan lijden zien zichzelf negatiever dan dat zij in werkelijkheid zijn. Dus: ze sporten non-stop, maar zien in de spiegel iemand die nog lang niet gespierd (bij mannen) of dun (bij vrouwen) genoeg is. Deze overdreven vorm van sporten gaat ten koste van zowel hun lichamelijke als hun geestelijke gezondheid.

Afkickverschijnselen

Tijdens het sporten – en vooral bij het hardlopen – wordt er een stofje aangemaakt in de hersenen dat voor een lekker gevoel zorgt: endorfine. Om dit gevoel op te wekken, zullen sommige mensen steeds vaker gaan sporten, waardoor er een verslaving optreedt. Als het trainen wegvalt, kunnen er heuse afkickverschijnselen voorkomen, zoals verhoogde spierspanning, hartkloppingen en duizeligheid.

Wat doe je als sporten een obsessie is geworden?

Het is moeilijk om op eigen kracht van een (sport)verslaving af te komen. Bespreek het met je huisarts als je je zorgen maakt over je (sport)gedrag. Die kan je indien nodig doorverwijzen naar een psycholoog of andere hulpverlener. 

bigorexia
Sluit de enquête
Geef uw mening over de website, of vertel ons hoe wij onze website kunnen verbeteren.
De volgende links voor privacy en servicevoorwaarden behoren tot de reCAPTCHA-plugin van Google.